Dla wielu z nas warzywnik kojarzy się z czasem dzieciństwa, wakacjami u babci, sielskimi klimatami. Jakiś czas temu pojawiła się moda na nowoczesne, minimalistyczne ogrody, które wyparły warzywniki. Jednak teraz, wraca ku mojemu zadowoleniu moda na eko i co za tym idzie, na własną uprawę owoców i warzyw. Po prostu czas na warzywnik 🙂
Jeśli macie w swoich ogrodach trochę miejsca na urządzenie warzywnika, to niezwykle polecam to rozwiązanie. Warzywnik można wykonać na różne sposoby. Wiele osób decyduje się na odgrodzenie/wydzielenie tej przestrzeni z pozostałej części ogrodu. Do tego celu wykorzystują różnego rodzaju obrzeża. Są też zwolennicy "skrzynkowych warzywników". Tak naprawdę nie ma znaczenia, jak ten warzywnik będzie wyglądał. Najważniejsze jest to, aby był, aby nas cieszył i przynosił plony.
Kiedy najlepiej założyć warzywnik? Najlepszą porą jest oczywiście wiosna. Teren przeznaczony pod uprawę należy dobrze przekopać i usunąć chwasty oraz perz. Jeśli zdecydujemy się, na ogrodzenie tej przestrzeni, to musimy do tego celu wybrać odpowiedni materiał. Następnie należy pamiętać o nawiezieniu terenu przeznaczonego pod uprawę.
Jeśli obszar jest już odpowiednio przygotowany przystępujemy do jego zagospodarowania. Należy przygotować grządki, na których wysiejemy nasiona i posadzimy sadzonki, np. pora, czy selera.
Możemy także część ogrodu przeznaczyć pod uprawę truskawek, poziomek, czy też owoców, takich jak porzeczki, borówki, czy agrest.
Przy rozplanowywaniu warzywnika należy pamiętać o potrzebach roślin i ich wzroście. Część roślin jest niskich, część zaś rośnie wysoko, na przykład groszek.
W swoim przydomowym ogródku warto mieć także zielnik, w którym znajdziemy choćby pietruszkę, czy miętę.
Mój warzywniak nie jest duży. Staram się jednak, aby były tam warzywa i owoce, które lubię i wykorzystuję przez letni sezon. Znaleźć tam można m.in. pietruszkę, szczypiorek, czy sałatę. Są także truskawki, poziomki, czy też porzeczki. W ostatnich dniach posiałam ogórki. Kupiłam paczki nasion, w których były winietki z opisem. Super sprawa! A kiedy i jak siejemy ogórki? Ogórki wysiewamy wprost do gruntu nie wcześniej niż w maju, na słonecznym stanowisku. Najmniejszy nawet przymrozek może zniszczyć sadzonki. Na wybranej rabacie robimy rzędy, w których co 10-15 cm umieszczamy po 2-3 nasiona. Następnie rzędy z nasionami przysypujemy ziemią, lekko ugniatamy i polewamy wodą. Spróbujcie, to bardzo proste 🙂 Po tych zabiegach, od czasu do czasu usuwamy chwasty, spulchniamy ziemię i cieszymy się plonami, które będą już w lipcu 🙂