W Maju i czerwcu odbywają się Pierwsze Komunie Święte. Na pewno w tych rodzinach, w których dziecko, bądź dzieci będą przystępowały do Pierwszej Komunii Świętej zaczyna się powoli odliczanie do tej uroczystości. Wiele osób decyduje się na zorganizowanie tej uroczystości w lokalu. Jest jednak spora grupa ludzi, która chce i z różnych względów woli przywitać gości w progu swojego domu czy mieszkania. Na pewno to rozwiązanie jest większym wyzwaniem, bowiem to na nas wówczas spoczywa obowiązek przygotowania całej oprawy, począwszy od porządków, poprzez zakupy, dekoracje i odświętne menu. Pamiętajmy, że proste rozwiązania są najlepsze. Postarajmy się przemyśleć i opracować kolejność działania. Wykonajmy wcześniej wszystkie te rzeczy, które możemy, np. zakupy i dekoracje. Gdyby zdarzyło się, że wśród Was są osoby, które oferują swoją pomoc, np. rodzice, znajomi - przyjmijmy ją. Odpowiednia organizacja i plan działania jest na pewno kluczem do sukcesu, a przecież nam o to chodzi, prawda?
Jednym z elementów stroju dziewczynki przystępującej do Pierwszej Komunii Świętej jest wianek komunijny. Pomimo ogromnego asortymentu gotowych wianków, cały czas cieszą się dużym powodzeniem naturalne wianki komunijne z mirty. Mają one wielu zwolenników. Wianek z mirty można zamówić w kwiaciarni.
Dostępnych jest kilka wariantów, np. klasyczny, bądź zdobiony białymi akcentami. Koszt wianka oscyluje w granicach 80,- zł.
Jeśli nasze mamy lub babcie posiadają mirtę w doniczce - warto wykonać wianek samodzielnie, ponieważ nie jest to wcale takie trudne. Wianek najlepiej wykonać dzień przed uroczystością, ponieważ wówczas będziemy mieli pewność, że jest świeży i przetrzyma najbliższy tydzień, czyli biały tydzień.
Przygotowanie wianka komunijnego
Przed przystąpieniem do pracy przygotujmy sobie kilka potrzebnych rzeczy: elastyczny drut, miarę, zieloną taśmę florystyczną, nitkę, nożyczki, świeże gałązki mirty - najlepiej młode części rośliny, bo mają jasny zielony kolor.
Na początek pobierzmy miarę do wianka. Jak to zrobić? Najlepiej miarą krawiecką otoczyć dziecku główkę i następnie odmierzyć właściwą ilość centymetrów na elastycznym druciku. Pamiętajmy o dodaniu kilku centymetrów na połączenie obu końcówek drucika. Następnie owińmy drut zieloną taśmą florystyczną. Dzięki niej drut będzie zamaskowany
i jednocześnie gałązki mirty nie będą się zbytnio przesuwać. Po przygotowaniu takiej bazy możemy przystąpić do wyplatania wianka. Każdą gałązkę dokładnie układamy wokół drucika tworząc zwartą część i starając się jednocześnie, aby nie było grubszych i cieńszych warstw mirty. Od czasu do czasu delikatnie należy obwiązać gałązki zieloną nitką. W trakcie pracy pamiętaj o zasadzie: "spiesz się powoli". Warto wykonać wianek starannie, ponieważ po założeniu go na główkę dziecka mogą być niestety widoczne wszelkie niedoskonałości, np. w postaci pojedynczych, odstających gałązek.
Jeśli skończymy wyplatać wianek, obie końcówki musimy ze sobą połączyć, tak aby obwód wianka pasował do główki dziecka i gotowe:-)
Jeśli chcemy dodać białe akcenty, to możemy wpleść do wianka białe kwiatuszki lub przymocować dekoracyjną wstążkę. Wianek przechowujmy w chłodnym miejscu, skrapiając go od czasu do czasu wodą, aby cały czas był świeży i ładny.
Przy okazji wyplatania wianka warto zadbać także o kielichy, bądź wazony z żywymi kwiatami, którymi ozdobimy komunijny stół. Z reguły do dekoracji stołu wybieramy biały obrus, dlatego jestem zdania, że zielone bukiety, które pięknie odcinają się od bieli będą dobrym rozwiązaniem. Mogą to być na przykład bukiety z zielonych i białych santini, które w połączeniu z delikatnymi frezjami, pięknie się prezentują.
A jeśli zastanawiamy się nad dekoracjami naściennymi, to proponuję szklane kule, które można zawiesić na białych tasiemkach i wypełnić na przykład różami w kolorze białym, ecru lub żółtym. Można również szklane kule ozdobić tematycznymi komunijnymi aplikacjami.
Wszystkim przygotowującym się do tego ważnego wydarzenia, życzę wielu sił i radości:-)